ចិន EV ប្រចាំថ្ងៃ ថ្ងៃទី 30 សីហា៖ BYD Seal 06 ឆ្នាំ 2027 ចេញលក់ជាមួយសាករហ័ស 5 នាទី; ការនាំចេញរបស់ BYD កើន 68% នៅឆមាសទីមួយ ចំណូលក្រៅប្រទេសលើសក្នុងស្រុកជាលើកដំបូង

ក្រុមហ៊ុនផលិតរថយន្តចិនបានបិទខែសីហាជាមួយនឹងរលកថ្មីនៃការចេញលក់ ការបើកការកម្មង់ទុកមុន និងការបង្ហាញលទ្ធផលហិរញ្ញវត្ថុ។ BYD Seal 06 ឆ្នាំ 2027 បានចេញលក់នៅទីក្រុងឆុងឈីង ជាមួយការសាកលឿន 800 V និងប្រព័ន្ធ ADAS ដោយ lidar ចាប់ពី 99,900 យន់។ របាយការណ៍ឆមាសទីមួយរបស់ BYD បង្ហាញថាការនាំចេញបានកើនឡើង 67.8% ហើយប្រាក់ចំណូលក្រៅប្រទេសបានលើសលប់ប្រាក់ចំណូលក្នុងស្រុកជាលើកដំបូង។ ហើយ Seal 08 ជា SUV លំដាប់កំពូលបានប្រកាសតម្លៃកម្មង់ទុកមុនមុនពេលចេញលក់នៅថ្ងៃទី 2 ខែកញ្ញា។ ខាងក្រោមគឺជាសេចក្តីសង្ខេបដែលបានផ្ទៀងផ្ទាត់។

🇨🇳 Chinese brief: 8月29-30日:2027款比亚迪海豹06重庆上市(DM-i 9.99万起/EV 10.99万起,EV版闪充5分钟补能10-70%);比亚迪半年报显示出口79.2万辆(+67.8%)、境外收入占比52.57%首超境内;海狮08预售23-28万、9月2日上市;神行者8定9月3日全球上市;长安启源Q06将于9月4日预售。

1. BYD Seal 06 ឆ្នាំ 2027៖ សាកលឿន និង ADAS lidar ចាប់ពី 99,900 យន់

BYD បានចេញលក់ Seal 06 ឆ្នាំ 2027 នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍តំបន់មួយនៅទីក្រុងឆុងឈីង នៅថ្ងៃទី 29 ខែសីហា ដោយមាន 12 កំណែ លើប្រព័ន្ធដ្ឋានពីរ៖ ប្រាំមួយ កូនការបញ្ចូលភ្លើង DM-i តម្លៃ 99,900–141,900 យន់ (ប្រហែល 14,100–20,000 ដុល្លារ) និងប្រាំមួយ ម៉ូដែលអគ្គិសនីសុទ្ធ តម្លៃ 109,900–155,900 យន់ (ប្រហែល 15,500–22,000 ដុល្លារ)។

ចំណុចសំខាន់គឺ វេទិកាសាកលឿន 800 V ដែលមានស្រាប់លើម៉ូដែលអគ្គិសនី ជាមួយថ្ម Blade ជំនាន់ទីពីរ៖ ចម្ងាយ CLTC អតិបរមា 630 គ.ម. ការប្រើប្រាស់ជាមធ្យម 10.7 kWh/100 គ.ម. និងម៉ូទ័រ 240 kW សម្រាប់ការបង្កើនល្បឿន 0–100 គ.ម./ម៉ោង ក្នុង 5.9 វិនាទី។ នៅក្នុងស្ថានភាពធម្មតា ថ្មឡើងពី 10% ទៅ 70% ក្នុងរយៈពេល 5 នាទី និងពី 10% ទៅ 97% ក្នុងរយៈពេល 9 នាទី។ ទោះបីនៅសីតុណ្ហភាព −30 °C ក៏ដោយ ការសាកពី 20% ទៅ 97% ចំណាយពេលត្រឹមតែ 3 នាទីលើសពីសីតុណ្ហភាពធម្មតា។ អ្នកទិញទទួលបានការសាកលឿនឥតគិតថ្លៃមួយឆ្នាំ។

ម៉ូដែល DM-i ផ្គូផ្គងប្រព័ន្ធ DM ជំនាន់ទីប្រាំ ជាមួយថ្ម 34 kWh សម្រាប់ ចម្ងាយអគ្គិសនីរហូតដល់ 320 គ.ម. CLTC ការប្រើប្រាស់ប្រេងរួម NEDC 2.59 លីត្រ/100 គ.ម. និងចម្ងាយសរុបរហូតដល់ 2,370 គ.ម.។ កំណែខ្ពស់បន្ថែម ADAS lidar God's Eye-B របស់ BYD (NOA ក្នុងទីក្រុង/ផ្លូវល្បឿនលឿន ការចតស្វ័យប្រវត្តិគ្រប់ស្ថានភាព) ជាមួយគោលនយោបាយ "ការធានាទទួលខុសត្រូវ" របស់ BYD បន្ទប់ DiLink 150 លើអេក្រង់បង្វិល 15.6 អ៊ីញ ជាមួយគំរូភាសា DeepSeek និងប្រព័ន្ធសើមដីសម្រប DiSus-C។ តួរថយន្តមានទំហំ 4,870 × 1,890 × 1,495 ម.ម. ជាមួយគម្លាតកង់ 2,820 ម.ម.។

BYD Seal 06 ឆ្នាំ 2027 នៅពេលចេញលក់នៅឆុងឈីង

ប្រព័ន្ធដ្ឋាន៖ BEV + PHEV DM-i | តម្លៃ៖ 99,900–155,900 យន់ (ប្រហែល 14,100–22,000 ដុល្លារ)

ប្រភព៖ Sohu Auto — 2027款比亚迪海豹06重庆上市

2. BYD ឆមាសទីមួយ៖ ការនាំចេញ +67.8% ប្រាក់ចំណូលក្រៅប្រទេសលើសលប់ក្នុងស្រុកជាលើកដំបូង

របាយការណ៍ឆមាសទីមួយឆ្នាំ 2026 របស់ BYD (ចេញផ្សាយថ្ងៃទី 28 ខែសីហា) បានបង្ហាញពីដំណាក់កាលរចនាសម្ព័ន្ធដំបូងនៃការពង្រីកសកលរបស់ខ្លួន៖ ប្រាក់ចំណូលក្រៅប្រទេសចំនួន 181.27 ពាន់លានយន់ ស្មើនឹង 52.57% នៃប្រាក់ចំណូលសរុប ដែលលើសលប់ប្រាក់ចំណូលក្នុងស្រុកជាលើកដំបូង (ប្រាក់ចំណូលក្នុងស្រុកធ្លាក់ចុះ 30.7% មកនៅត្រឹម 163.55 ពាន់លានយន់ ដោយសារការផ្លាស់ប្តូរពន្ធទិញរថយន្តអគ្គិសនីនៅខែមករា ឆ្នាំ 2026 ពីការលើកលែងពេញលេញ ទៅជាពាក់កណ្តាលអត្រា)។

ប្រាក់ចំណូលក្រុមហ៊ុនធ្លាក់ចុះ 7.1% ធៀបនឹងឆ្នាំមុន មកនៅត្រឹម 344.8 ពាន់លានយន់ (ប្រហែល 50.6 ពាន់លានដុល្លារ) និងប្រាក់ចំណេញសុទ្ធធ្លាក់ចុះ 20.5% មកនៅត្រឹម 12.3 ពាន់លានយន់ ភាគច្រើនដោយសារការខាតបង់អត្រាប្តូរប្រាក់ — ប្រាក់ចំណេញសុទ្ធត្រីមាសទីពីរពិតជាបានកើនឡើង 30% ដោយអត្រាចំណេញដុលឡើងដល់ 18.9% ដែលជាកម្រិតខ្ពស់បំផុតក្នុងមួយឆ្នាំ។ ការលក់ NEV សរុប 1.809 លានគ្រឿង (−15.7%) ខណៈដែលថ្ម Blade ជំនាន់ទីពីរកំពុងបង្កើនផលិតកម្ម។ ប្រធានក្រុមហ៊ុន Wang Chuanfu បាននិយាយថា "ការលក់ឆ្នាំនេះអាស្រ័យលើផលិតកម្មថ្ម"។ ការនាំចេញឈានដល់ 792,000 គ្រឿង (+67.8%) ស្មើនឹងជិត 44% នៃការលក់សរុប ហើយម៉ាកលំដាប់ខ្ពស់ (Denza, Fangchengbao, Yangwang) បានលក់បាន 228,000 គ្រឿង (+61%, 12.6% នៃបរិមាណ)។ ការចំណាយលើការស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍មានចំនួន 28.9 ពាន់លានយន់។

និមិត្តសញ្ញា BYD

លទ្ធផលហិរញ្ញវត្ថុ | ឆមាសទីមួយ 2026៖ ប្រាក់ចំណូល 344.8 ពាន់លានយន់ ចំណែកក្រៅប្រទេស 52.57%

ប្រភព៖ NBD (每日经济新闻) — 比亚迪上半年营收净利回落,出口狂飙近七成; 163.com / China Fund News — 比亚迪,大变动

3. BYD Seal 08៖ បើកកម្មង់ទុកមុន 230,000–280,000 យន់ មុនចេញលក់ថ្ងៃទី 2 កញ្ញា

Seal 08 ជា SUV ធំលំដាប់កំពូលរបស់បណ្តាញ Ocean របស់ BYD បានចូលដល់ដំណាក់កាលចុងក្រោយមុនចេញលក់ ជាមួយតម្លៃកម្មង់ទុកមុន 230,000–260,000 យន់ សម្រាប់ DM-i និង 250,000–280,000 យន់ សម្រាប់ម៉ូដែលអគ្គិសនី (ប្រហែល 32,400–39,400 ដុល្លារ)។ ការចេញលក់ផ្លូវការត្រូវបានកំណត់នៅ ថ្ងៃទី 2 ខែកញ្ញា។ វាមានកៅអីប្រាំ និងប្រាំមួយ លើតួទំហំ 5,115 × 1,999 × 1,800 ម.ម. (គម្លាតកង់ 3,030 ម.ម.) ហើយជា SUV របស់ BYD ដែលមានបរិក្ខារប្រណិតបំផុតមកទល់ពេលនេះ។

បរិក្ខារស្តង់ដាររួមមាន ADAS lidar God's Eye 5.0 ប្រព័ន្ធព្យួរខ្យល់ពីរបន្ទប់ Yunxia-A និង ការបង្វិលកង់ក្រោយ (កាំបង្វិល 5.4 ម.) ទាំងអស់នៅលើថ្ម Blade ជំនាន់ទីពីរ។ ម៉ូដែល PHEV ផ្គូផ្គងម៉ាស៊ីន 1.5 T កម្លាំង 115 kW ជាមួយម៉ូទ័រ 200/400 kW និងថ្ម 55.84 kWh សម្រាប់ ចម្ងាយអគ្គិសនី 400 គ.ម. CLTC / ចម្ងាយសរុប 1,650 គ.ម.។ ម៉ូដែលអគ្គិសនី 800 V ផ្តល់ចម្ងាយ CLTC 710/800/900 គ.ម. ជាមួយម៉ូទ័រមួយ ឬពីរ រហូតដល់ 585 kW និងសាកពី 10%–97% ក្នុងរយៈពេលប្រហែល 9 នាទី។

SUV BYD Seal 08

ប្រព័ន្ធដ្ឋាន៖ BEV + PHEV DM-i | កម្មង់ទុកមុន៖ 230,000–280,000 យន់ (ប្រហែល 32,400–39,400 ដុល្លារ) ចេញលក់ថ្ងៃទី 2 កញ្ញា

ប្រភព៖ 163.com / AutoBuy — 比亚迪海狮08等新车9月上市; Sina Auto — 9.2-9.7将要上市的3款SUV

4. FREELANDER 8៖ ម៉ូដែលដំបូងនៃម៉ាកដែលបានរស់ឡើងវិញ ចេញលក់សកលថ្ងៃទី 3 កញ្ញា

FREELANDER 8 ជារថយន្តដំបូងនៅក្រោមម៉ាក FREELANDER ដែលត្រូវបានរស់ឡើងវិញ ត្រូវបានគ្រោងចេញលក់សកលនៅ ថ្ងៃទី 3 ខែកញ្ញា ដោយមានតម្លៃកម្មង់ទុកមុន (equity) ត្រូវបានរាយការណ៍ថា 329,900–409,900 យន់ (ប្រហែល 46,500–57,700 ដុល្លារ)។ ម៉ូដែលលំដាប់កំពូលប្រាំមួយកៅអីនេះ មានកំណែ PRO / MAX / MAX+ ក្នុងតម្លៃ 349,900 / 379,900 / 429,900 យន់ រៀងគ្នា យោងតាមបញ្ជីកម្មង់ទុកមុន។ ព័ត៌មានលម្អិតអំពីលក្ខណៈបច្ចេកទេស និងវេទិកា មិនទាន់ត្រូវបានបង្ហាញពេញលេញមុនពេលចេញលក់ទេ។

ចំណាំចិន៖ ម៉ាក FREELANDER ដែលត្រូវបានស្គាល់ជាអន្តរជាតិពី Freelander ដើមរបស់ Land Rover កំពុងត្រូវបានរស់ឡើងវិញនៅចិន។ ព័ត៌មានលម្អិតអំពីការលក់នៅបរទេស នៅតែត្រូវការបញ្ជាក់។

ប្រភព៖ Sina Auto — 9.2-9.7将要上市的3款SUV; Weibo Auto Digest — 2026年08月29日汽车要闻

5. Changan Qiyuan Q06 បញ្ជាក់កម្មង់ទុកមុនសកលថ្ងៃទី 4 កញ្ញា៖ 800 V សាក 6C ចម្ងាយ BEV 700 គ.ម.

Changan បានបញ្ជាក់នៅថ្ងៃទី 29 ខែសីហា ថា Qiyuan Q06 ជា SUV coupe ទំហំមធ្យម ដែលបានបង្ហាញខ្លួនជាសាធារណៈនៅពិព័រណ៍រថយន្ត Chengdu នឹង បើកកម្មង់ទុកមុនសកលនៅថ្ងៃទី 4 ខែកញ្ញា ក្នុងសន្និសីទ Changan Tech Ecosystem Conference ដែលជាកន្លែងតម្លៃ និងលក្ខណៈបច្ចេកទេសចុងក្រោយនឹងត្រូវប្រកាស។

Q06 ត្រូវបានសាងសង់លើស្ថាបត្យកម្ម SDA របស់ Changan មានទំហំ 4,837 × 1,970 × 1,670 ម.ម. គម្លាតកង់ 2,940 ម.ម. (ប្រសិទ្ធភាពលំហ 91.7% តាមការអះអាង) និងមាន lidar ជាស្តង់ដារ គ្រប់កំណែ គាំទ្រប្រព័ន្ធជំនួយការបើកបរ Tianzhu Pilot Ultra ថ្មី ដែលសាងសង់លើគំរូចក្ខុវិស័យ-ភាសា ជាមួយ NOA ផ្លូវល្បឿនលឿន NOA ទីក្រុង និងការចតគ្រប់ស្ថានភាព។

មានប្រព័ន្ធដ្ឋានពីរ៖

  • BEV៖ វេទិកា 800 V ស៊ីលីកុនកាបូអ៊ីត ជាមួយការសាកលឿន 6C (30–80% ក្នុងរយៈពេលប្រហែល 9 នាទី) ថ្មទំហំ 63.18 / 66.02 / 72.54 / 80.02 kWh សម្រាប់ 540–700 គ.ម. CLTC ជាម៉ូទ័រតែមួយ (225 kW ឬ 245 kW) ឬម៉ូទ័រពីរ (330 kW)។
  • EREV៖ ម៉ាស៊ីនបង្កើនចម្ងាយ 1.5 លីត្រ ជាមួយថ្ម LFP 28.39 kWh សម្រាប់ចម្ងាយអគ្គិសនីប្រហែល 150–200 គ.ម. និងចម្ងាយសរុប លើស 1,200 គ.ម. ដោយការប្រើប្រាស់ប្រេងនៅពេលថ្មអស់ គឺប្រហែល 4.98 លីត្រ/100 គ.ម.។

បន្ទប់ផ្គូផ្គងអេក្រង់អ្នកបើកបរ 10.17 អ៊ីញ ជាមួយអេក្រង់កណ្តាល 2.5K 15.6 អ៊ីញ (AR-HUD និងអេក្រង់ពិដានក្រោយ ជាជម្រើស) រួមទាំងកៅអីអ្នកដំណើរ zero-gravity ជាមួយការម៉ាស្សា 28 ចំណុច ទូរទឹកកក និងតុបត់បាន។ ម៉ូដែល BEV បន្ថែមប្រអប់ខាងមុខអគ្គិសនី 196 លីត្រ រួមជាមួយប្រអប់ខាងក្រោយ 782 លីត្រ (2,199 លីត្រ នៅពេលបត់កៅអីក្រោយ)។ តួរថយន្តប្រើដែកអាលុយមីញ៉ូម ពីរដៃខាងមុខ / ប្រាំដៃខាងក្រោយ ជាមួយការសើមដីធារាសាស្ត្រសម្រប។ Changan បានឲ្យតួលេខតេស្ត moose 86 គ.ម./ម៉ោង។

Changan Qiyuan Q06 នៅពិព័រណ៍រថយន្ត Chengdu

ប្រព័ន្ធដ្ឋាន៖ BEV + EREV | បើកកម្មង់ទុកមុនថ្ងៃទី 4 កញ្ញា។ តម្លៃនឹងត្រូវបញ្ជាក់នៅពេលចេញលក់

ប្រភព៖ 163.com — 80度电!长安新车官宣:9月4日,开启预售; PCauto — 长安启源Q06预售定档9月4日; Sohu Auto — 长安启源Q06即将预售

6. Lotus Group៖ ការលក់សកលឆមាសទីមួយកើនឡើង 39%

Lotus Group បានរាយការណ៍លទ្ធផលឆមាសទីមួយឆ្នាំ 2026 ដែលបង្ហាញថា ការលក់រថយន្តសកលកើនឡើង 39% ធៀបនឹងឆ្នាំមុន ដែលជាផ្នែកមួយនៃក្រុមម៉ាកលំដាប់ខ្ពស់របស់ចិន ដែលទទួលផលពីកំណើននាំចេញ។ មិនមានការបែងចែកលម្អិតបន្ថែមត្រូវបានបង្ហាញក្នុងសេចក្តីប្រកាសដំបូងទេ។

ចំណាំចិន៖ កំណើនរបស់ Lotus ត្រូវបានជំរុញយ៉ាងខ្លាំងដោយម៉ូដែល EMEYA និង Eletre ដែលផលិតនៅចិន រួមជាមួយបណ្តាញចែកចាយនៅអឺរ៉ុបដែលកំពុងពង្រីក។

ប្រភព៖ Weibo Auto Digest — 2026年08月29日汽车要闻

7. Onvo L60 ឈានដល់ការដឹកជូន 110,000 គ្រឿង

ម៉ាកទីផ្សារទូទៅរបស់ NIO គឺ Onvo (乐道) បានដឹកជូន L60 ទី 110,000 ដែលជា SUV ដែលមានតម្លៃចាប់ពី 135,800 យន់ ជាមួយការជួលថ្ម និងចម្ងាយ CLTC អតិបរមា 740 គ.ម.។ ដំណាក់កាលនេះបង្ហាញពីកំណើនរបស់ Onvo នៅក្នុងផ្នែក SUV គ្រួសារកម្រិត 200,000 យន់ ដែលមានការប្រកួតប្រជែងខ្លាំង។

ប្រភព៖ Weibo Auto Digest — 2026年08月29日汽车要闻

8. SAIC Group ប្រាក់ចំណូលឆមាសទីមួយ 298.65 ពាន់លានយន់

របាយការណ៍ឆមាសទីមួយឆ្នាំ 2026 របស់ SAIC Group បង្ហាញពីប្រាក់ចំណូលប្រតិបត្តិការរួមចំនួន 298.65 ពាន់លានយន់ ក្នុងឆមាសទីមួយ ដោយក្រុមហ៊ុនបន្តពឹងផ្អែកលើការនាំចេញ និងម៉ាក IM/MG សម្រាប់កំណើន ចំពេលទីផ្សារក្នុងស្រុកខ្សោយ។

និមិត្តសញ្ញា SAIC

លទ្ធផលហិរញ្ញវត្ថុ | ប្រាក់ចំណូលឆមាសទីមួយ 2026៖ 298.65 ពាន់លានយន់

ប្រភព៖ Weibo Auto Digest — 2026年08月29日汽车要闻

9. Geely Galaxy TT បន្ថែមអត្ថប្រយោជន៍កម្មង់ទុកមុន; 0–100 គ.ម./ម៉ោង ក្រោម 3.8 វិនាទី

ម៉ាករង Galaxy (银河) របស់ Geely បានបន្ថែមអត្ថប្រយោជន៍កម្មង់ទុកមុនសម្រាប់រថយន្តសេដាន់សម្តែង Galaxy TT មុនពេលចេញលក់នៅខែកញ្ញា ដោយបញ្ជាក់ថា 0–100 គ.ម./ម៉ោង លឿនបំផុត 3.8 វិនាទី។ តម្លៃលម្អិតនៅតែរង់ចាំការប្រកាស។

ប្រភព៖ Weibo Auto Digest — 2026年08月29日汽车要闻

ប្រភពរូបភាព

  • BYD Seal 06 ឆ្នាំ 2027៖ ផ្លូវការ BYD / រូបថតពីពិព័រណ៍ តាមរយៈ Sohu Auto។
  • និមិត្តសញ្ញា BYD៖ សញ្ញាម៉ាក BYD។
  • BYD Seal 08៖ រូបថតសារព័ត៌មានផ្លូវការ BYD តាមរយៈ CarNewsChina (រូបភាពផ្តល់ដោយម៉ាក)។
  • Changan Qiyuan Q06៖ ផ្លូវការ Changan / រូបថតពីពិព័រណ៍ តាមរយៈ 163.com។
  • និមិត្តសញ្ញា SAIC៖ សញ្ញាម៉ាក SAIC។

ត្រឡប់ទៅអត្ថបទទាំងអស់ · មើលមតិនៅលើទំព័រអន្តរកម្ម